Ağırbaşlı Uyarı

Yazdır
EVET bir miting, ama kalabalık sergilemek ve bağırıp çağrışmak için değil; ciddi, sorumlu, önemli görevler sahibi seçkin insanların gür sesini topluma duyurmak için. Aralarında DİSK, KESK, Eğitim Sen, TMMOB, İHD, Mülkiyeliler Birliği, EVMEP ODTÜ kuruluşlarının temsilcileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, milletvekilleri İlhan Cihaner, Durdu Özbolat gibi siyasetçiler var. Özetle, “Bozuk düzende sağlam çark olmaz” diyerek kamu yönetiminin ve başka mekanizmaların bozulmasına dikkat çekiyorlar. 
 
Sayın Başbakan’ın devlet medyasıyla saatlerce yayımlanan grup konuşmaları, devlet çarklarındaki bozulmaların yarattığı kamuoyu tepkilerini düzeltmeye yetmiyor. 

Önümüzdeki yerel seçimlerin iktidar partisinin oy kayıplarını ortaya koyacağı belli. 

Tuhaf olan, tam şu sırada anayasa değişikliklerinden ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu gibi temel organlarda değişiklik girişimlerinden söz edilmeye başlanmasıdır. 

Bu gibi söylentilerin, şimdiki belirsizlikleri daha da artıracağı kesin değil mi? Böyle bir durum yerel seçimler sonrasında ana muhalefet için inisiyatifi ele alma, taze bir iktidar iddiasıyla yeniden yola çıkma ve yarışa katılma fırsatı hazırlarken CHP’nin hâlâ tempo değişikliğine gitmeyip eşref saati bekliyor olması gerçekten şaşırtıcıdır. 

Muhalefet ödevinin, iktidarı eleştirmek ve hep muhalefette bırakmak olmayıp tam tersine gürbüz bir iktidar doğurmak olduğu bütün siyaset kitaplarının ilk sayfasından beri yazmaz mı? Böyle bir iktidar hevessizliği Cumhuriyeti kurmuş ve başlangıcından beri çağdaşlaşmaya öncülük etmiş bir büyük partiye hiç yakışmıyor. 
 
“Durmayalım düşeriz” sözü 1930’ların “şiar” bayraklarından biri değil miydi?  
 
Mümtaz SOYSAL
 
15 Ocak 2014 - Cumhuriyet
 
 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Ağırbaşlı Uyarı. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free