İster Vur İster Okşa

Yazdır
GEÇEN günlerin bayram sabahlarından biriydi; uyku mahmurluğu geçmemişti. Rayonun düğmesini çevirince birdenbire alaturka bir aşk şarkısı: “İster vur, ister okşa.”
 
Söyleyen ya da teybe veya başka bir şeye kaydettiren de güzel sesli bir hanım. “Hangi gün, hangi radyoda yahut televizyon kanalında” diye sormayın, önemli mi? “Şarkıyı söyleyen, besteleyen kim?” falan da önemsiz.
 
Önemli olan, “vur”la okşamak arasında hiç fark yokmuş gibi, ikisinin yan yana getirilmesi ve bu sözlerle şarkının süslenmesi. “Vur” sözcüğünün tokat atmak ya da tabancayla öldürmekten hangisine ait olduğunu tam kestiremeseniz bile bir sevda şarkısında birlikte yer aldıkları kesin. O zaman yavaş yavaş anımsıyorsunuz eş ya da sevgililerden oluşan kadın cinayetlerinin niçin artmakta olduğunu.
 
Demek ki, çok sevmek ölüm demekmiş!
 
Cumhuriyet sözünün dillerden düşmediği, o kavram uğruna bayraklar asılıp törenler düzenlendiği bir sırada böyle bir müziğin özel ya da resmi bir yayın organında seslendirilmesi işlerimizin ne ölçüde savruk, özensiz ve sorumsuz
yürütüldüğünün bir başka belirtisi daha yaşanmaktaydı.
 
Kadın-erkek eşitliğinin hiçe sayılması bu ölçüde sırıtmamalıydı.
 
Böyle bir dikkatsizliğin fark edilmemesi ve sanki hiçbir şey olmamış gibi tepkisizliğin sürüp gitmesi, yalnız yayın organlarını yönetenlerin kusuru olarak geçiştirilemez. Sivil toplum örgütleri olarak bilinen kuruluşların böyle bir olaydan sonra bile suskun kalması toplumsal bilincimizin ne ölçüde zayıflamış olduğunu açıkça gösteriyor.
 
O bilincin sağlam olduğu yerde böyle bir gafın ya da ayıbın herhalde iki türlü tepkisi olur uygar toplumlarda. Ya özür dilenir ya da işin mizahı geçilip gaf alaya alınarak hiç değilse herkes bol bol eğlendirilirdi.
 
Gerçekten, olay ya çok vahim ya da çok komiktir.
 
Oysa, ortasını bulmak hiç zor değildir: Biraz dikkat, biraz sağduyu, biraz da insanların duyarlılığına saygı.

Mümtaz SOYSAL

01 Kasım 2013 - Cumhuriyet
 
 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- İster Vur İster Okşa. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free