Alay Konusu Olmamak

Yazdır
YABANCININ biri ülkenizi yöneten kişiyi alaya alır gibi söz edince siz de kızar gibi olmaz mısınız? Aslında zor bir durumdur bu; kızmanın sınırına gelip ne diyeceğinizi tam bilemezsiniz.
 
Olay şu: Adı Bernard-Henri Levy olan ve uzunluğundan ötürü daha çok BHL diye bilinen kişinin Fransa’daki lakabı “televizyon felsefecisi”dir. “O halde ciddiye almaya değmez” diyebilirsiniz ama medya çağının önemlileri asıl bu tiplerdir. 
Nitekim, BHL’nin adı bizim “portal”lara bile girmiştir. Geçenlerde “Türkiye başbakanı çocuk gibi Osmanlıcılık oynuyor” sözü gazetelerimizin manşetlerine çıkmadı mı?
 
Ne diyebilirsiniz?
Neredeyse İstanbul’u başkent yapmışçasına kabullerinin çoğunu oraya alan, Beşiktaş’taki saray yavrusunu kaymakamlıktan “Başbakanlık Ofisi”ne yükseltip vapur iskelelerine ve otobüs duraklarına yer değiştirten o değil mi?
 
Ya Ortadoğu’ya yeniden çekidüzen vermek isteyişine, Müslüman dünyasının ta Afrika’nın uçlarına kadar uzanan ilgiyi ve yardım mekanizmasını imparatorca bir hevesle hiç ihmal etmeyişini eskiyi aşan bir Osmanlıcılık olarak görmemek mümkün mü?
 
Bir bakıma, BHL’ye hak verici örnekler çoğaltılabilir ama “el âlem”e bunları çocukluk gibi gösteren nedenler üzerinde ciddiyetle düşünmek gerekmez mi? Bugünün Türkiyesi gerçekten eskinin Osmanlı Devleti ya da şimdilerin Amerikası veya İngilteresi gibi olsa dış dünyayla ilişkilerimiz konusunda yabancılar böyle konuşur muydu? Yağmurla sokakları geçilmezleşen, bayram gidiş gelişleriyle yolları tıkanan bir Türkiye görüntüsü nasıl kendini dev aynasında görme hayalciliğini sınırlıyorsa, Suriye fiyaskosu da dış böbürlenmelerimizi çoktan dindirmiş olmalıydı. Bu açıdan bakınca alay konusu olmaktan sakınmanın en kolay çaresi, planlı ekonomiden ve akılcı düşünceden fazla uzaklaşmamak olamaz mı?
 
Mümtaz SOYSAL
 
21 Ekim 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Alay Konusu Olmamak. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free