Muhalefetin Tadı ve Ödevi

Yazdır
BELKİ, “Sıra Geldi” diye de başlık atılabilirdi. İlginç değil mi, geleneksel bayram ziyaretinde CHP Genel Başkan Yardımcısı E. Halıcı AKP Genel Başkan Yardımcısı S. Kapusuz’a “Size temennide bulunayım, partinizin daha iyi hale gelebilmesi için muhalefeti de tatması gerekir, bir de muhalefeti tadın; hep iktidar olmak çok sağlıklı bir durum olmaz” demiş. 
CHP yöneticileri, herhalde, “temenni ne demek, emriniz olur, inşallah yardımınızla tadarız” dememişlerdir ama, yine de parti içindeki iktidarı bırakıp ülke iktidarı için çalışmak sözü biraz keyiflerini kaçırmış olabilir.
 
Bayram şakası bir yana, sayın Halıcı’nın söylediği yanlış mı? Bugünkü Erdoğan-Gül iktidarına muhalefet etmek, sadece gerekli, yani “lâzım” değil, “vacip” duruma gelmiştir. Çünkü bu iktidar, yalnız dış politikada ulusal çıkarlara aykırı, ülke savunmasında deniz ve hava gücünü zayıflatıcı, ekonomiyi ve dış ticareti hesapsızlığa itici tutumlara saplanmakla kalmıyor, haydi erbabının anlayacağı dille söyleyelim, inanç dünyasının doğruluk değerlerini bile çiğneyen kayırmacı tutumlarla yanlış ve adaletsiz bir toplum düzeni yaratmaya yönelerek işbaşından uzaklaştırılmaya “müstahak” duruma düşüyor.
Evet, emir altına alınmış gazeteleriyle, oyalayıcı ve yanıltıcı televizyon kanallarıyla, uzaklardan seslenen yabancı yardakçılarıyla seferber edilmiş bir iletişim şebekesinin öve öve göklere çıkardığı bir iktidar, tam yenilmez bir görünüm yaratmak üzere olduğunu sandığı bir sırada yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya: Öyle belirgin kusurların, zayıflıkların ve günahkârlıkların ağırlığı altında ki bu iktidar, yerel ve genel seçimler için iyi örgütlenmiş ve yönlendirilmiş bir muhalefet cephesiyle üzerine yüklenilirse şimdiki geçici yüksekliğinden alaşağı edilmesi hiç de sanıldığı kadar zor olmayabilir.
 
Önümüzdeki yerel ve genel seçimlerle Cumhurbaşkanlığı seçimi sayesinde bu iktidarı halkın oylarıyla düşürüp Cumhuriyet tarihinin son sayfalarına gömmek aslında bir kararlılık, yetenekli kurmay plancılığı ve sağlam bir eşgüdüm mekanizması işidir. O halde, boş lâfları ve törenleri bırakıp çalışarak iktidara geçme sırası gelmiştir.
 
Mümtaz SOYSAL
 
18 Ekim 2013 - Cumhuriyet
 
 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- Muhalefetin Tadı ve Ödevi. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free