AB, Balyoz ve Kıbrıs

Yazdır
SON günlerde Yunanistan’la Türkiye’nin dışişleri bakanlıkları, Lefkoşa’nın güneyindeki politikacılar ve Avrupa Birliği’yle Birleşmiş Milletler’in New York’ta ya da buralardaki hamarat diplomatları öyle bir telaş içinde koşuşuyorlar ki, onları seyreden ya da medyadan izleyenler acaba Ada’da kıyamet mi kopacak diye merak etmekteler.
 
Yoo, öyle bir şey yok; toplumlar arası kavga, silahlı kapışma falan söz konusu değil, her şey eskisi gibi, insanlar kendi günlük dertleri ve sorunlarıyla meşgul, asayiş de berkemal.
 
Sadece, Batı dünyasındaki bazı aklıevveller Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den büsbütün uzaklaştırılması, deniz dibindeki doğalgazla petrol kaynaklarının büsbütün büyük Batılı devletlerin ve şirketlerin hesabına geçirilmesi ve Yakındoğu ile AB ülkeleri arasındaki ulaşım yolları güvenliğinin kendi ellerine verilmesi peşindeler.
 
Paranoya mı? Türklerin Batı Akdeniz’e egemen olması karşısında aşırı tedirginlik mi? Asyalılığın Küçük Asya’dan Avrupa’ya taşmasını önlemeye yönelik olarak hiç dinmeyen, neredeyse ezeli ve ebedi denebilecek bir takıntı mı bu?
 
Türkiye’nin AB’ye tam üye olma hevesini uzun süre körlettikten sonra, kendi açılarından havayı uygun bulup Kıbrıs konusunda Kuzey’i ağır ödünlere bağlamak niyetiyle sorunu yeniden canlandırmaya ve hepsinden önemli olarak Türk deniz gücünün komuta kademesini yargı oyunlarıyla etkisizleştirerek Ankara’yı Doğu Akdeniz’de zayıflatma dolabını döndürmeye başlanmasına tanık olunca ister istemez pirelenip kuşkucu olmadan duramıyor insan. Adanın kuzeyinde de, sanki Kıbrıs savaşın eşiğindeymiş ya da kendi başına kötü yönetilmekten perişan olmuş gibi Güney’e yamanmayı tek çözüm sayan dış güdümlü küçük bir kesimin varlığı da aynı kuşkuyu artırıyor.
 
Ama her şey bir yana, Kıbrıs’la ilişkili olarak Türk deniz gücünü zayıflatmaya yönelik onur kırıcı hesaplarla vatansever insanlarımıza çektirilen eziyetler o denli aşikâr ki, bu tür dolapların uygar bireyler düzeyinde değil, ancak gözü dönmüş çıkar grupları ve baş edilemez yabancı devletlerle onların yerli yardakçılarının iğrenç düzeyinde yaşanabileceğini düşünmekten kendini alamıyor insan.
 
Mümtaz SOYSAL
 
16 Ekim 2013 - Cumhuriyet

 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- AB, Balyoz ve Kıbrıs. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free