ÖĞRENEMEME HASTALIKLARI

Yazdır
ÖĞRENEMEME HASTALIKLARI
 
1-SORUNU KABUL ETMEME “ASLINDA SORUN YOK”
Herkes sorunu fark etmesine rağmen sorunu ortaya çıkaracak cesaret gösterilmez. Gösterenin de ayağı kaydırılır.Çünkü sorundan çıkarı olanlar vardır.Yetkililer,olduğu gibi değil, görmek istediği gibi görür.En ciddi öğrenememe hastalığıdır çünkü hasta hasta olduğunu kabul etmemektedir.
 
2-SORUNU GÖRÜP TE GÖRMEME”BİZ SORUNU ÇÖZDÜK”
Merak etmeyin, hallediyoruz demek ya hiçbir  yapmamak yada daha önce ne yapılıyorsa onu yapmaya devam etmek demektir.
 
3-BİLGİYİ PAYLAŞAMAMA”HERŞEY AKLIMDA”
Bilgiler kişisel olarak saklandığı zaman amaçların uzun vadede başarılmasına katkısı olmayacaktır. Ne kadar iyi niyetli de olunsa bilgiler sadece akıllarda kaldığında üstünlük sağlayacak yeteneklere ve faaliyetlere dönüşemez.

4-İLİŞKİLENDİREMEME”GÖRDÜĞÜM BANA YETER”
Yaptığımız eylemlerin ikinci, üçüncü aşamadaki sonuçlarını göremediğimiz için kısa vadeli sonuçlara dönük eylemlere girişiriz. Bu kısa görüşlülüğü önlemek için olayların arasındaki bağları gösterecek mekanizmalar kurmak ve sistem araştırmaları yapmak doğru olur.

5-DERS ALAMAMA”DERS ALMAM, DERS VERİRİM”
Bu hastalık daha önce çözülmüş veya ortadan kalkmış bir problemin yeniden yaşanmasıdır. Geçici sorunlar ortadayken varlıkları kabul edilmezse sorun incelenmez ve önceden belirtiler tesbit edilmezse sorunun geldiği anlaşılmaz. Sorunu ortaya çıkmadan müdahale etmek yada sorun üreten ortamın yapısını değiştirerek sorunların üremesini engellemek gerekir.
 
6-BİLGİ ÜRETİLMESİNİ ENGELLEME”BEN BİLİRİM” SENDROMU
En kötü öğrenememe hastalıklarından biridir. Bu sendrom bütün öğrenme olanaklarının yitirilmesine neden olur. Her birimizin İşi, her şeyi bilmek değil, amaçlara ulaşmak için insanların, kaynakların ve bilginin organize edilmesine fırsat yaratmaktır.

Fikir üretmek ve edinilen bilgileri paylaşmak önemlidir. Fikirlere değer verilen ortamlarda insanlar motivasyon ile kendilerini aşarak başarmaya odaklı davranırlar.

7-SORUNLARLA KİŞİLERİ KARIŞTIRMA”SUÇLU KİM ? “
Sorunlarda ilk karşılaşılan soru kim yaptı? Sorusudur. Önemli olan, niçin sorusudur? Problemi ortaya çıkaran sebeplerin neler olduğuna 
tekrarlanmamasının nasıl engellenebileceğine kafa yorulmalıdır.

Başarı durumunda da, kim başardı? Sorusuna bulunan kişi ödüllendirilir. Başarıyı ortaya çıkaran sebep ve koşullar üzerinde durulmaz.

Halbuki başarıyı yaygınlaştırmak ve tekrarlanmasını sağlayabilmek için koşulları ve sebepleri anlamak gerekir.
 
8-SİSTEMİ ANLAMAMAK”ÇÖZÜM ŞU,HAYIR BU..V.B”
Herkes bir çözüm önerdiğinde bazıları kısmen geçici iyileştirme sağlar, bazıları ise sorunu beter eder.
Sorunların % 85 i sistemden kaynaklanır.
Bunun altında yatan da eğitim sistemidir. Çözüm aranmadan önce sistem tahlilinin doğru yapılması gerekir.

9-GEÇMİŞİN BAŞARILARINA SIĞINMA”BİZ BAŞARILIYIZ”
Geçmişte başarılı olan her yerde rehavet vardır. Daha önce başarı getirmiş olan kural ve sistemlerin gelecekte de onlara başarı getireceğine dair bir inanç vardır. Ancak başarı bazılarına bir alışkanlık gibi gözükse de bu bir yanılsamadır, öğrenmenin olmadığı bir ortamda başarı geçicidir. Çünkü ne bugünün şartları ne de yarının şartları, dünün başarılarının kazanıldığı şartlarla aynı değildir.
Dolayısı ile güncellemeler ve yenilenmeler yapılmadan eski kural ve sistemlerle başarıya ulaşılamaz. Ama önceden başarı getirmiş kural ve sistemler kendilerini kanıtladıkları için her zaman en güvenilenler olmuştur.
Önceden edinilen başarılar, öğrenmenin önünde birer engel olarak ortaya çıkar.

10-EĞİTİMLE ÖĞRENMEMEYİ GARANTİLEME”BİZ EĞİTİMDEYİZ”
Çoğu zaman verilen eğitimlerin amaçla bir ilgisi yoktur, eğitim sonrasında bu eğitimin uygulanacağı bir ortam hazırlanmamıştır. Gerçek bir öğrenme konusu hiç gündeme gelmez.
 
“ÖĞRENME, BİR DENEYİM YA DA DENEMENİN / BİLGİNİN SONUCUNDA DAVRANIŞLARDA MEYDANA GELEN SÜRDÜRÜLEBİLİR VE KALICI DEĞİŞİKLİKLERDİR”
 
Kaynak; Öğrenen organizasyonlar uzmanlık gurubu üyelerinin katkısı ile hazırlanmıştır.
 

D U Y U R U L A R

BASIN AÇIKLAMALARI

 

E T K İ N L İ K L E R

B A S I N D A   B C P

 
Copyright © 2012 Bağımsız Cumhuriyet Partisi ---- ÖĞRENEMEME HASTALIKLARI. Site Tasarımı : Bilgivesevgi Web Tasarım Hizmetleri
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free